Показват се публикациите с етикет Християнство. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет Християнство. Показване на всички публикации

петък, 15 март 2013 г.

Защо християните трябва да са политически ангажирани?

 

Martin-luther-king

На снимката: Мартин Лутър Кинг Младши

Римляни 13:1-7: „Всеки човек да се подчинява на властите, които са над него; защото няма власт, която да не е от Бога, и колкото власти има, те са определени от Бога. Затова който се противи на властта, противи се на Божията наредба; а които се противят, ще навлекат осъждане на себе си. Защото владетелите не причиняват страх на добротвореца, а на злотвореца. Искаш ли да не се боиш от властта? Върши добро и ще бъдеш похвален от нея; понеже владетелят е Божий служител за твое добро. Но ако вършиш зло, да се боиш; защото той не носи напразно меча, понеже е Божий служител и въздава заслуженото с гняв на този, който върши зло. Затова е необходимо да се покорявате не само поради страх от гнева, но и заради съвестта. Понеже по тази причина и данък плащате. Защото владетелите са Божии служители, които постоянно се занимават с тази длъжност. Отдавайте на всички дължимото: на когото се дължи данък – данъка; на когото мито – митото; на когото страх – страха; на когото почит – почитта.”

Ако изповядвате Християнската вяра, няма как да не сте запознати с тези пасажи от Библията. Те са добре известни, макар че мнозина биха предпочели да ги няма в Писанията. Защо, бихте попитали? За някои отговорът е очевиден – човек се противи на Божиите повели, но всъщност нещата стоят малко по-дълбоко. Защото това са стихове, които се цитират с удоволствие едновременно от християни, но също и от атеисти, и от жадни за власт диктатори и тирани. Атеистите протриват със задоволство ръцете си и казват: “Ето, виждате ли, цялото ви Християнство е създадено от Римската империя само за да репресира хората и да ги прави подвластни на диктаторите”. Самите диктатори също обичат да ги цитират. По време на комунистическия режим са посрещнали мъчениците за вяра в затвора с думите: “Не са ли ви казали, че всяка власт е от Бога, ето вие не ни се покорявате и затова ще ви накажем”. От друга страна болшинството от християните използват същите тези стихове, за да засвидетелстват политическа неангажираност и да не се бъркат по никакъв начин във светските дела. “Преклонената главица – сабя не я сече” е била мото на редовия българин под Османско владичество.

Но по същото Османско владичество мнозина от Апостолите за свободата (в това число и Левски) са били дълбоко вярващи. И въпреки това са се бунтували. Нима са били богоборци? Не мисля. Все пак в самата Библия са описани примери, при които християните не са се съобразявали със заповеди на властите. В Деяния на апостолите самите първоапостоли са нарушавали открито заповеди на властта: „И като ги доведоха, поставиха ги пред Синедриона; и първосвещеникът ги попита: Строго ви забранихме да поучавате в това име; но ето, изпълнили сте Йерусалим с учението си и възнамерявате да докарате върху нас кръвта на този Човек. А Петър и апостолите отговориха: Подобава да се покоряваме на Бога, а не на човеците”, както е описано в Деяния 5:40-42.

Къде е истината и какво трябва да е отношението на един християнин пред властта? Разбира се, в зависимост от ситуацията, бихме могли да се молим за мъдрост. Но моите възгледи са следните – ние като християни не просто трябва да сме политически ангажирани – но в известна степен смезадължени да проявяваме политическа ангажираност. До каква степен – зависи от това доколко ни е дадено. Но събитията, които се случват в България, във връзка с падането на правителството на ГЕРБ, не могат да ни оставят безучастни.

Ние трябва да разсъдим, че днешната политическа ситуация е много по-различна от ситуацията, в която е писал апостол Павел. През последните столетия Бог благоволи в световен мащаб да се налага все повече и повече демократичната форма на управление. А “демокрация” означава “народовластие” – власт на народа. Народът избира по пътя на изборите своите представители в парламента (законодателната власт), след което се излъчва правителство (изпълнителната власт). Между другото разделението на властите е много важен момент при народовластието (демокрацията) – това е въведено, защото, както казва един от президентите на САЩ Томас Джеферсън, ако даден владетел има дори и минимална възможност да краде, той пак ще краде и разделението на властите ограничава силно възможността за злоупотреби. А значението на думата “министър” на латински означава “слуга”. Това е коренно различна форма на управление от, да речем абсолютната монархия, и дава на обикновения човек власт. Обикновеният човек може да участва в управлението на държавата чрез своя глас и дори християнинът в България има това право. Но от тук насетне упражняването или неупражняването на това право води до съответните последствия. Отказът от гласуване понякога може да има много тежки последствия, които включват и политическа нестабилност в страната. В такъв смисъл независимо от това дали си християнин, или не си християнин, ти в ръцете си имаш известна власт и оттук – известнаотговорност.

За повечето от християните работата им с властите свършва дотук. Но понеже ви описах някои от основните принципи на демократичното управление, вече сте наясно с това, че правителството по този начин служи на народа, а министрите са слуги. Съответно – когато слугите не се подчиняват на господарите си, техните господари (в случая народа) имат пълното право да изискват отчет за дейността си. Недоволството бива изразявано от гражданите под формата на протести.

Морално ли е един християнин да участва на протест? Непокорство спрямо властите ли е неговото участие на протест?

Според мен християните са в пълното си право да участват на протести. Това е така, защото Законът признава правото на отделния гражданин да протестира. Протестиращите уведомяват общината за намеренията си. При положение, че с действията си християните не нарушават законите на страната, те не проявяват непокорство.

А какво можем да кажем за самото непокорство? Както се вижда в Деяния, случвало се е християни да откажат да изпълнят повеля на властите. Кога такъв акт е приемлив? За да отговорим на този въпрос, трябва да го разгледаме през призмата на библейското писание. Нека да си спомним момена, когато Исус Христос е попитан за това дали е редно да се плащат данъците. В отговор на това той казва: “Отдайте на кесаря кесаревото, а на Бога – Божието”… С други думи – християнинът e длъжен да спазва както светските, така и Божиите закони, освен ако поради някаква причина първото не пречи на второто. Вие като християни сте в пълното си право да откажете да изпълните повеля на властите, ако те по някакъв начин ви попречат да следвате Бог. Дори и реформаторът Джон Калвин е вярвал, че съществуват случаи, при които човек може да се противопостави на властите.

Нека да ви напомня следното – по време на управлението на Българската комунистическа партия (БКП) християните бяха преследвани. Те бяха тъпкани и унижавани. В такъв случай зададеният от комунистите въпрос : “Е добре, нали всяка власт е от Бога?”, е циничен. Правилно е отговорил пастир Христо Куличев, един от репресираните християни: “Всяка власт е от Бога, но … не всяка власт е Божия”.

Днешните християни трябва да помнят терора на БКП и да съзнават, че партията – наследница (а именно Българската социалистическа партия – БСП) все още не се е извинила за жертвите, които са дадени при комунистическото управление. Ако един християнин излезе днес и протестира срещу опитите на БСП да се върне на власт, аз не бих го порицал за това. Подобна позиция обаче не е задължително да е ограничена само за БСП – всяка една партия, която предложи законопроект, който противоречи на християнските принципи, попада под коректива на мирните протести.

Всяка власт на тази Земя е допусната да се случи от Бога. Според мен комунистическият режим се случил с определена цел -  първо, за да може обществото да осъзнае, че “светлото бъдеще” не може да бъде постигнато само с човешки усилия, а това светло бъдеще ни е обещано едва при повторното идване на Исус на Земята, когато ще бъде установена идеалната теокрация и всички народи ще преклонят колене и ще признаят, че Небесният цар е свят. Подобен сценарий обаче не е приложим все още, докато не настъпи това повторно идване. Второ, комунизмът се е случил, за да осъзнаем някои основни човешки права и да се стремим винаги да ги пазим. Тези уроци са довели до помъдряване на обществото. Поне в Световен мащаб – за България все още е трудно да се каже, българското общество прилича на човек на 23 години, който все още не е влязъл в пубертета. Може би и затова тези събития се случват тук и у нас, сега – за да се поучим и да узреем.

вторник, 20 март 2012 г.

Давид и Голиат

А Давид каза на филистимеца: Ти идеш против мене с меч и копие
и щит; а аз ида против тебе в името на Господа на Силите, Бога
на Израилевите войски, върху които ти хвърли презрение. Днес
Господ ще те предаде в ръката ми; и като те поразя ще ти отнема
главата, и днес ще предам труповете на филистимското
множество на въздушните птици и на земните зверове; за да
познае целият свят, че има Бог в Израиля, и да познаят всички тук
събрани, че Господ не избавя с меч и копие; защото боят е на
Господа, и Той ще ви предаде в нашата ръка. /І ЦАРЕ 17:45-47/

Помолих Господа да ми посочи повече пасажи, в които се използват
същите четири принципа. Исус се усмихна и каза:

- Добре. Можеш да ги намериш в още една история от Стария Завет,
която познаваш от детството си – историята за Давид и Голиат.
- Давид ли направи това? – попитах аз.
- Точно така. Давид използва тези четири стъпки – отговори Исус.
След видението прочетох историята за Давид и Голиат. Установих, че
първо Давид каза това 5 пъти и след това го извърши. Прочети тази
история и ти. Давид знаеше, че може да има това, което изповядва. Той
знаеше, че с Бога може сам да напише талона си за успеха. Откъде
знаеше, че Бог ще извърши това? Давид знаеше, че Бог би направил
всичко, за което той имаше вяра. Бог ще го направи и за теб!

Блудният син

А като дойде на себе си рече: Колко наемници на баща ми имат
излишък от хляб, а пък аз умирам от глад! Ще стана да ида при
баща си и ще му река: Тате, съгреших против небето и пред тебе;
не съм вече достоен да се наричам твой син; направи ме като един
от наемниците си. И стана и дойде при баща си. /ЛУКА 15:17-20/

Исус ми посочи този новозаветен пример, където се прилагат следните
4 принципи.

Обърнете внимание на това, което блудният син направи най-напред.
Той го изрече!
И след това той го извърши. Той излезе от кочината на свинете и се
отправи към бащиния си дом.
Следващата му стъпка беше, че той го получи. Баща му го видя още
отдалече, съжали го, изтича към него, хвърли се на врата му и го
целуна. После каза: “Скоро изнесете най-хубавата премяна и облечете
го, и турете пръстен на ръката му и обуща на нозете му; докарайте
угоеното теле и го заколете.”

След това те празнуваха и разказваха за това.

петък, 16 март 2012 г.

Препятствия

 

И Той отиде с него; и едно голямо множество вървеше подире Му, и
хората Го притискаха. И една жена, която бе имала кръвотечение
дванадесет години... като чу отзивите за Исуса, дойде между
народа изотзад и се допря до дрехата Му. /МАРКА 5:24,25,27/

За да получи изцелението си, тази жена трябваше да преодолее редица
препятствия. Традиционната й религия поставяше жена с кръвотечение
в категорията на прокажените. Не й се разрешаваше да бъде сред хора.
Ако някой я доближеше тя трябваше да извика: “Нечиста! Нечиста!”
Всъщност жените в древния Израел не са имали същите права и
привилегии като днешните жени, например да се движат свободно на
публично място.
Може да се каже, че цяла човешка тълпа стоеше между жената и
нейното изцеление. Обществените разбирания за право и
религиозността стояха между нея и Исус. Но тя преодоля всички
препятствия. Влезе сред самата тълпа и докосна дрехата на Исус.
Тази жена не се молеше Бог да преодолее препятствията; тя самата
направи това! Също и ти ще трябва да направиш нещо срещу
препятствията изпречили се на пътя ти. Прекалено много хора очакват
Бог да върши всичко без тяхно участие, за да получат благословенията
Му. Напротив, ние също имаме дял в това. Да получиш от Бога
включва действие съответстващо на вярата.

четвъртък, 8 март 2012 г.

Атмосфера

 

В устните на разумния се намира мъдрост ...С мъдрост се гради къща, и с разум се утвърждава, и чрез знание стаите се напълват с
всякакви скъпоценни и приятни богатства.
/ПРИТЧИ 10:13, 24:3,4/

Духовните неща се създават чрез думи. Естествените, физическите неща също се създават с думи. Бог е Дух и казва: „Да бъде земя” и стана земя. И още: “...Който каже... ще има” (Марк 11:23,24; според Кинг Джеймс).

Атмосферата също се създава с думи. Например, ако влезеш в помещение, където току що са пържили риба, въздухът ще бъде пропит
с миризмата на риба. По същия начин, ако влезеш в стая, където са били изговорени остри думи, ще усетиш тежка атмосфера. Там въздухът е доста “сгъстен”.

Деца, които са израснали в атмосфера, където често са били изричани остри думи, се деформират. Те имат трудности в живота главно, защото не са били насърчавани.

Защо се получава това, защо някои деца растат като силни личности и са готови да се борят с живота и побеждават? Всичко това е резултат от правилните думи, говорени в семействата им. Думите водат децата в църква.

Нов начин на говорене

Блажен онзи човек, който не ходи по съвета на нечестивите. /ПСАЛМ 1:1/

И не се съобразявайте с този свят, но се преобразявайте чрез обновяването на ума си. /РИМЛЯНИ 12:2/

Божието Слово ни казва, че не трябва да се съобразяваме с този свят. Обърнете внимание, че тук става дума и за нашите мисли. С други
думи ни се казва, че не трябва да мислим както светът мисли. Необходимо е да обновяваме мислите си чрез Божието Слово, и да мислим съобразно с Него. Едва тогава ще говорим и вярваме според Словото. Светът е програмиран негативно. Светът мисли за болести, страх,
отчаяние и поражение. Това е така, защото светът живее без Бога и се намира в състояние на духовна смърт. Той е програмиран за смърт.
Чуйте какво казват хората: „Това ме уплаши до смърт!”
Ако християните не обновяват разума си чрез Божието Слово, те ще заприличат на света! Самите те ще си навлекат болести. Ако обновим
ума си чрез Божието Слово, ще знаем, че: „езикът на мъдрия докарва здраве” (Притчи 12:18).

сряда, 7 март 2012 г.

Лекуващи думи

Намират се такива, чието несмислено говорене пронизва като нож, а езикът на мъдрите докарва здраве. /ПРИТЧИ 12:18/

Първото нещо, което научих по време на болестта ми, бе тайната на думите – думите на вяра. Това стана, когато прекарах 16 месеца на
болнично легло и пет лекари ми поставиха смъртна диагноза.
Един ден през август 1934 г., когато лежах на леглото, аз постъпих според Марко 11:23 като казах...! Изрекох думи! Казах: „Вярвам, че получавам изцеление на това деформирано сърце. Вярвам, че получавам изцеление от това неизцелимо заболяване на кръвта. Вярвам, че ще мога да се движа. Вярвам, че ще бъда изцелен от
главата до петите.” Не мина много време и след няколко часа аз се изправих на крака до леглото си - здрав! От този ден до сега са изминали повече от 65 години и не съм имал дори главоболие. Няма и да имам. Дори и да ме боли глава, аз не говоря за това. Защо? Защото Исус каза: „ ще има това, което е казал.” (Марка 11:23; според Кинг Джеймс). И ако някой ме попита:
“Как си?”, ще отговоря: “Добре”. Божието Слово ни казва, че в Неговите рани аз се изцелих. Затова аз вярвам, че съм здрав. Словото
ни съветва да изговаряме правилните слова, защото езикът на мъдрия носи здраве!

Изповед: Моят език е моето здраве. Изповядвам думи на живот и здраве. Говоря здраве и затова живея в добро здраве.

вторник, 6 март 2012 г.

Лоши думи

Който въздържа устата си и езика си, опазва душата си от смущения. /ПРИТЧИ 21:23/

В повечето случаи, когато дойдат лоши дни, хората прехвърлят всичко върху Бога. „Защо Бог допусна всичко това?” Когато злото сполетя Йов, той каза: „Защото онова, от което се боях ме постигна, и онова, от което треперех дойде върху мене.” (Йов 3:25). Така той отвори вратата и пусна дявола да влезе вътре.

В повечето случаи ние сами създаваме проблемите си. Много християни не държат езика си под контрол. Постоянно говорят неправилно. И при това говорят за борбата, която са имали с дявола. Думите ни на поражение са неправилни. Думите ни на неуспех са неправилни. Неправилно е да се говори, как дяволът ни пречи да успеем или как ни разболява и не можем да оздравеем. Точно такива думи дават на дявола власт над теб и създават проблеми. Щом обаче носиш Божието Слово в сърцето си и Го изповядваш, дори когато си в неизгодна позиция, когато болката е много силна, а симптомите тревожни и точно в най-мъчителната ситуация, точно
тогава негативните обстоятелства ще се отдръпнат от живота ти.

Изповед: Пазя устата и езика си. Така опазвам душата си от страдания. Вярвам със сърцето си в Божието Слово. Поставям си за цел Божието Слово да бъде в устата и на езика ми, и да говоря в съответствие с Него.

неделя, 4 март 2012 г.

Благи думи

Благите думи са медена пита, сладост на душата и здраве на костите. /ПРИТЧИ 16:24/

Има думи, които носят благословение. Има думи, които носят проклятие. Има думи, които лекуват. Има думи, които разболяват. Думите, които чуваме сутрин ще ни придружават през целият ден.
Семейните хора трябва да проумеят, че заядливите и оскърбителните думи казани сутринта ще намалят работоспособността на партньора им през целия ден.
Но думите изпълнени с любов, нежност, доброта и една кратка молитва, ще изпълнят деня на любимия човек с музика и успех. Родители и деца трябва да осъзнаят, че атмосферата у дома е продукт на думи.
Научи се да оставяш думите да работят за теб. Научи се да изпълваш думите с непреодолима сила. Как можеш да сториш това? Като изпълваш думите с вяра и любов.

Изповед: Думите ми работят за мен. Изпълвам ги с непреодолима сила, с вяра и любов. Думите ми благославят. Думите ми лекуват. Думите, които изричам, водят любимите ми хора към успех.
Думите ми зареждат атмосферата с вяра и любов!

петък, 2 март 2012 г.

четвъртък, 1 март 2012 г.

От думите си

Защото от думите си ще се оправдаеш и от думите си ще се осъдиш. /МАТЕЯ 12:37/

Сам Исус направи изявлението, че думите са много по-силни, отколкото редица хора смятат.
Нека си спомним за Йов и неговите „приятели”, които дойдоха да утешат Йов. Призива на Йов към тези, които дойдоха като утешители и
си тръгнаха като измъчващи го духове, беше: „Докога ще оскърбявате душата ми, и ще МЕ СЪКРУШАВАТЕ С ДУМИ?” (Йов 19:2).

Думите ни изграждат или ни разрушават. Думите ни лекуват или ни разболяват. Съобразно учението на Библията, думите могат да разрушават или да изпълват с живот, да правят хората щастливи и да даряват здраве. Думите, които сме изрекли вчера, въздействат върху нашия живот днес. Това съответства с думите на Исус казани в Евангелието на Марко 11:23: той ще има онова, което КАЗВА. Това, което ти изговаряш са думи. Това последно изречение може да се
прочете и така: “Той ще получи според ДУМИТЕ, които казва.”

Изповед: Чрез думите си ще се оправдая. Зная, че ще получа това, което изповядвам. Затова изричам думи пълни с живот, радост и благополучие. Говоря думи, които не разрушават, а изграждат.

сряда, 29 февруари 2012 г.

Непростителност

 

И когато се изправите на молитва, прощавайте, ако имате нещо против някого, за да прости и Отец ви, Който е на небесата, вашите прегрешения.
- МАРКА 11:25

Исус каза тези прекрасни, заинтригуващи, удивителни и покоряващи думи, записани в Марко 11:23 и 24 и още никой не е изследвал докрай дълбочината им. Но по същото време - в същата ситуация - и в едно изречение Исус каза: „И когато се изправите на молитва, прощавайте...“ Ако има атмосфера на непростителност около теб, вярата ти няма да функционира! Молитвите ти няма да действат! Непростителността е единствената пречка за вярата според думите на Исус. Следователно непростителността би трябвало да има първостепенно значение. (Ако молитвите и вярата ми не действат, най- напред аз проверявам, дали в живота ми има непростителност.) Никога не допускам непростителност спрямо някого да влезе в ума ми. Отказвам да мисля за каквито и да били лоши неща. Каквото и да са ми сторили - каквото и да са ми казали - няма да позволя това да ми въздейства негативно.

Простителност

 

Но ако вие не прощавате, то нито Отец ви, Който е на небесата, ще ви прости съгрешенията.
- МАРКА 11:26

- Брат Хегин, изгони от мен този стар дух на непростителност - каза ми веднъж една жена. - Имам нещо против една жена от църквата и не мога да й простя. Изглежда, че нямам способността да й простя.
- Налагало ли ти се е вече да прощаваш на мъжа ти? - попитах аз.
- О, да. Аз на него и той на мен.
- Мислех, че нямаш способността да прощаваш.
Тя се засмя и каза:
- Аз мога да простя, нали?
- Разбира се - казах аз. - Ако можеш да простиш на един, то можеш да простиш и на друг.
Тя разбра това и отвърна:
- Аз мога да простя и прощавам. Ето това е!
Толкова е просто наистина. Недей да усложняваш простителността.
Исус каза: „И когато се изправите на молитва, прощавайте.“ Това означава, че ние можем да простим. Исус не ни помоли да направим нещо, което не бихме могли да сторим.

Обещание за успех

Блажен оня човек, който не ходи по съвета на нечестивите, и в пътя на грешните не стои, и в събранието на присмивателите не седи; но се наслаждава в закона на Господа, и в Неговия закон се поучава ден и нощ. Ще бъде като дърво посадено при потоци води, което дава плода си на времето си, и чийто лист не повяхва; във всичко що върши ще благоуспява. /ПСАЛМ 1:1-3/

Когато Божието Слово е част от живота ти и когато живееш според принципите Му, тогава обещанията на Библията ще станат реалност в
твоя живот. Всичко, което вършиш ще благоуспява!
Според един друг превод Исус Навиев 1:8 завършва така: “...Ти ще бъдеш способен да постъпваш мъдро в житейските дела.” За цар Озия Библията казва:”...до когато търсеше Господа, Бог му даваше успех.” (ІІ Летописи 26:5). За Йосиф Библията казва следното:
“...Господ правеше да благоуспява всичко, каквото той вършеше.” (Битие 39:23).

Изповед: Аз ходя в благочестие. Не ходя по съвета на нечестивите, нито стоя в пътя на грешните, нито седя в събранието на присмивателите. Но се наслаждавам в закона на Господа. Върху Божието Слово размишлявам ден и нощ. Затова аз съм като дърво посадено при водни потоци. Аз нося плод. Листата ми не изсъхват. Всичко, което върша, благоуспява.

вторник, 28 февруари 2012 г.

Твоят напредък явен ли е?

В това прилежавай, на това се предавай, за да стане явен на всички твоят напредък.
/І ТИМОТЕЙ 4:15/

Ако искаш напредъкът ти да стане явен на всички, ти трябва да го изявиш! Защо благочестието носи облаги? Защо животът за Бога, новорождението, ходенето в общение с Бога, спазването на Божиит заповеди носят полза? Това е, защото Бог даде някои обещания на верните си деца. Забележи думата “обещание” във вчерашния текст: “...понеже има
ОБЕЩАНИЕТО и за сегашния и за бъдещия живот” (І Тимот. 4:8). Бог ни даде обещания в този живот. Именно те са причина за нашия напредък. И когато напредъкът ни стане явен на всички, ще можем да покажем на света, че Бог е в Църквата - също както, когато Израил ходеше с Бога, можеше да покаже на света, че в Израил имаше Бог!

Благочестието носи полза

Защото телесното обучение е за малко полезно; а благочестието е за всичко полезно, понеже има обещанието и за сегашния и за бъдещия живот.
/І ТИМОТЕЙ 4:8/

Някои хора ще се опитват да те убедят, че благочестието - живота за Бога, новорождението, ходенето в общение с Господа - не носи полза в
този живот. Те смятат, че ние трябва да приемаме живота с неговите успехи и неуспехи, борби и страдания, с постоянната мисъл, че “той ще
свърши скоро.” Радвам се, че Павел ни дава една уравновесена гледна точка като казва,
че благочестието е не само за всичко полезно в следващия живот, но носи обещанието и за сегашния живот. Като грешници ние бяхме разорени, но Бог ни показа милост и изпрати
Исус да ни изкупи. Исус дойде не само да ни спаси от греховете ни - но и да живее с нас (Колос. 1:27). А Исус желае да носим слава на Името Му и да Му плащаме богати дивиденти възможно най-много в този живот. Вместо да каже, че благочестието възпрепятства успеха, апостол Павел казва точно противоположното в нашия библейски контекст. Не ние плащаме, за да служим на Бога. Той плаща на нас!

събота, 25 февруари 2012 г.

Не изповядвай страх

Ти си се впримчил с думите на устата си, хванат си с думите на устата си. /ПРИТЧИ 6:2/

С устата си ти определяш, дали Бог или Сатана ще владее над теб. Когато беше новороден, ти изповяда Исус Христос за свой Господ (Римл. 10:9,10).

Оттогава Исус владее над теб и управлява в живота ти. Но ако изповядваш, че Сатана може да те възпре, да те държи далече от успеха, да всява страх в теб, дори и да си християнин, ти си позволил на Сатана да владее над теб. Естествено, щом като Сатана владее над теб, ти си изпълнен със слабост и страхове. Не изповядвай никога страховете си. “Ами ако се страхувам? - може да попиташ. “Ти” не се страхуваш наистина. Библията казва, че Бог не ти е дал - има се предвид твоя истински “аз” - дух на страх, но ти е дал дух на сила, любов и себевладение. Страхът не идва от теб, а отвън, опитвайки се да те завладее. Страхът идва от врага. Ти имаш дух на сила, дух на
любов и дух на себевладение. Затова казвай така: “Аз имам дух на сила, любов и себевладение.” Когато изповядваш това, то ще започне да надделява в живота ти.

вторник, 21 февруари 2012 г.

Измерител на любов

Любовта...не се засяга, не се раздразнява и не е злопаметна, не държи сметка за злото, което и е причинено (не обръща внимание на злото, което е изстрадала). /І КОРИНТЯНИ 13:5/ (според Разширената Библия)

Тук имаш един термометър на любов, който измерва, колко е гореща любовта ти! Много просто е да установиш, дали ходиш в любов или не. Когато започнеш да държиш сметка за злото, което са ти сторили, ти не ходиш в любов. Докато ходиш с Бога и стоиш пълен със Святия Дух, ти
няма да държиш сметка за зло.
През изминалите години, когато виждаха несправедливостта спрямо мен, хората казваха: “Не бих се примирил с това, не бих оставил
нещата така! Не и аз!” Просто си мълчах и никога не казах дума, усмихвах се и продължавах да се радвам. Не бих отделил време да отричам, дори ако биха обявили, че съм убил баба си! Бих продължил да казвам: “Алилуя! Слава на Бога!”
Предполагам, че и ти ходиш в любов спрямо тези, които постъпват зле към теб. Ако ходиш в любов независимо от незаслуженото страдание, ти ще постигнеш много след време! Въпреки това някои хора ще счетат това твое отношение за слабост.
Даже проповедници са ми казвали: “Трябва да е слабост в характера ти, че никога не се защитаваш.” Не, това е силната ми страна! Любовта никога не отпада. Аз просто отказвам да храня в сърцето си неприязън към когото и да
било.

Изповед: Аз съм човек на любовта. Затова не се обиждам, не се раздразнявам и не съм злопаметен. Не храня в сърцето си неприязън
към никого.

събота, 18 февруари 2012 г.

Превъзходният път

Любовта (Божията любов в нас) не отстоява правата си и пътя си, защото не е егоцентрична...
/КОРИНТЯНИ 13:5/ (според Разширената Библия)

Отдели време, за да можеш да приемеш днешния текст в сърцето си. Твърде много хора щяха просто да заявят: “Ами аз знам, кое е мое. То
ми принадлежи и точка. Имам права в това отношение и ще ги отстоявам.” Така те държат на своето, без значение, че други хора са наранени от действията им.
Бях само на 20 години и несемеен, когато пастирувах във втората си църква. Наех стая при една двойка от църквата. Хазяинът ми познаваше
Библията и имаше възхитителни опитности с Бога. Но той беше от този тип хора, които казват: “Знам си правата и ще си ги отстоявам. И аз съм член на тази църква като всеки друг.” Той и някои други претендираха за правата си докато не разрушиха църквата.
Днешният текст казва, че любовта не отстоява онова, което й принадлежи по право. Започни да вярваш на Бога и да се доверяваш на любовта Му. Това е превъзходният път - това е твоят път!

Изповед: Аз вярвам в Бога. Аз вярвам в любовта. Аз съм човек на любовта. Не отстоявам собствените си права. Не държа на своето. Не съм егоцентричен. Аз съм човек на любовта.

петък, 17 февруари 2012 г.

Любовта ще се издигне

Любовта...не е самохвална, не парадира и не се проявява като надменна. Тя не е самомнителна (арогантна и изпълнена с гордост); тя не е груба и не се държи невъзпитано... /І КОРИНТЯНИ 13:4,5/ (според Разширената Библия)

Самохвалството, високомерието, самомнителността, арогантността, гордостта, грубостта и невъзпитаното държание винаги са дело на плътта. Чрез акт на волята си ти трябва да вземеш решение да не се поддаваш
на тези плътски изкушения. От друга страна можеш да решиш да ходиш в любов - да ходиш в Духа. Битката е между твоят дух и плътта ти. Но Библията казва: “...Ходете по Духа, и няма да угождавате на плътските страсти” (Галат. 5:16).
Вземи решението духът ти да бъде доминиращ. Когато изкушението дойде, не предприемай нищо за момент, а след това започни да говориш Божието Слово. Започни да казваш: “Аз съм роден от любов. Аз ще позволя любовта на Бога да доминира в мен.” И любовта на Бога ще се издигне мощно в теб!

Изповед: Аз съм човек на любовта. Затова аз не се хваля със себе си и не парадирам. Не съм самомнителен. Не съм надменен, арогантен и пълен с гордост. Не съм груб и с лоши обноски. Не се държа невъзпитано. Аз действам в любов.