сряда, 29 февруари 2012 г.

Непростителност

 

И когато се изправите на молитва, прощавайте, ако имате нещо против някого, за да прости и Отец ви, Който е на небесата, вашите прегрешения.
- МАРКА 11:25

Исус каза тези прекрасни, заинтригуващи, удивителни и покоряващи думи, записани в Марко 11:23 и 24 и още никой не е изследвал докрай дълбочината им. Но по същото време - в същата ситуация - и в едно изречение Исус каза: „И когато се изправите на молитва, прощавайте...“ Ако има атмосфера на непростителност около теб, вярата ти няма да функционира! Молитвите ти няма да действат! Непростителността е единствената пречка за вярата според думите на Исус. Следователно непростителността би трябвало да има първостепенно значение. (Ако молитвите и вярата ми не действат, най- напред аз проверявам, дали в живота ми има непростителност.) Никога не допускам непростителност спрямо някого да влезе в ума ми. Отказвам да мисля за каквито и да били лоши неща. Каквото и да са ми сторили - каквото и да са ми казали - няма да позволя това да ми въздейства негативно.

Простителност

 

Но ако вие не прощавате, то нито Отец ви, Който е на небесата, ще ви прости съгрешенията.
- МАРКА 11:26

- Брат Хегин, изгони от мен този стар дух на непростителност - каза ми веднъж една жена. - Имам нещо против една жена от църквата и не мога да й простя. Изглежда, че нямам способността да й простя.
- Налагало ли ти се е вече да прощаваш на мъжа ти? - попитах аз.
- О, да. Аз на него и той на мен.
- Мислех, че нямаш способността да прощаваш.
Тя се засмя и каза:
- Аз мога да простя, нали?
- Разбира се - казах аз. - Ако можеш да простиш на един, то можеш да простиш и на друг.
Тя разбра това и отвърна:
- Аз мога да простя и прощавам. Ето това е!
Толкова е просто наистина. Недей да усложняваш простителността.
Исус каза: „И когато се изправите на молитва, прощавайте.“ Това означава, че ние можем да простим. Исус не ни помоли да направим нещо, което не бихме могли да сторим.

Обещание за успех

Блажен оня човек, който не ходи по съвета на нечестивите, и в пътя на грешните не стои, и в събранието на присмивателите не седи; но се наслаждава в закона на Господа, и в Неговия закон се поучава ден и нощ. Ще бъде като дърво посадено при потоци води, което дава плода си на времето си, и чийто лист не повяхва; във всичко що върши ще благоуспява. /ПСАЛМ 1:1-3/

Когато Божието Слово е част от живота ти и когато живееш според принципите Му, тогава обещанията на Библията ще станат реалност в
твоя живот. Всичко, което вършиш ще благоуспява!
Според един друг превод Исус Навиев 1:8 завършва така: “...Ти ще бъдеш способен да постъпваш мъдро в житейските дела.” За цар Озия Библията казва:”...до когато търсеше Господа, Бог му даваше успех.” (ІІ Летописи 26:5). За Йосиф Библията казва следното:
“...Господ правеше да благоуспява всичко, каквото той вършеше.” (Битие 39:23).

Изповед: Аз ходя в благочестие. Не ходя по съвета на нечестивите, нито стоя в пътя на грешните, нито седя в събранието на присмивателите. Но се наслаждавам в закона на Господа. Върху Божието Слово размишлявам ден и нощ. Затова аз съм като дърво посадено при водни потоци. Аз нося плод. Листата ми не изсъхват. Всичко, което върша, благоуспява.

вторник, 28 февруари 2012 г.

Твоят напредък явен ли е?

В това прилежавай, на това се предавай, за да стане явен на всички твоят напредък.
/І ТИМОТЕЙ 4:15/

Ако искаш напредъкът ти да стане явен на всички, ти трябва да го изявиш! Защо благочестието носи облаги? Защо животът за Бога, новорождението, ходенето в общение с Бога, спазването на Божиит заповеди носят полза? Това е, защото Бог даде някои обещания на верните си деца. Забележи думата “обещание” във вчерашния текст: “...понеже има
ОБЕЩАНИЕТО и за сегашния и за бъдещия живот” (І Тимот. 4:8). Бог ни даде обещания в този живот. Именно те са причина за нашия напредък. И когато напредъкът ни стане явен на всички, ще можем да покажем на света, че Бог е в Църквата - също както, когато Израил ходеше с Бога, можеше да покаже на света, че в Израил имаше Бог!

Благочестието носи полза

Защото телесното обучение е за малко полезно; а благочестието е за всичко полезно, понеже има обещанието и за сегашния и за бъдещия живот.
/І ТИМОТЕЙ 4:8/

Някои хора ще се опитват да те убедят, че благочестието - живота за Бога, новорождението, ходенето в общение с Господа - не носи полза в
този живот. Те смятат, че ние трябва да приемаме живота с неговите успехи и неуспехи, борби и страдания, с постоянната мисъл, че “той ще
свърши скоро.” Радвам се, че Павел ни дава една уравновесена гледна точка като казва,
че благочестието е не само за всичко полезно в следващия живот, но носи обещанието и за сегашния живот. Като грешници ние бяхме разорени, но Бог ни показа милост и изпрати
Исус да ни изкупи. Исус дойде не само да ни спаси от греховете ни - но и да живее с нас (Колос. 1:27). А Исус желае да носим слава на Името Му и да Му плащаме богати дивиденти възможно най-много в този живот. Вместо да каже, че благочестието възпрепятства успеха, апостол Павел казва точно противоположното в нашия библейски контекст. Не ние плащаме, за да служим на Бога. Той плаща на нас!

събота, 25 февруари 2012 г.

Не изповядвай страх

Ти си се впримчил с думите на устата си, хванат си с думите на устата си. /ПРИТЧИ 6:2/

С устата си ти определяш, дали Бог или Сатана ще владее над теб. Когато беше новороден, ти изповяда Исус Христос за свой Господ (Римл. 10:9,10).

Оттогава Исус владее над теб и управлява в живота ти. Но ако изповядваш, че Сатана може да те възпре, да те държи далече от успеха, да всява страх в теб, дори и да си християнин, ти си позволил на Сатана да владее над теб. Естествено, щом като Сатана владее над теб, ти си изпълнен със слабост и страхове. Не изповядвай никога страховете си. “Ами ако се страхувам? - може да попиташ. “Ти” не се страхуваш наистина. Библията казва, че Бог не ти е дал - има се предвид твоя истински “аз” - дух на страх, но ти е дал дух на сила, любов и себевладение. Страхът не идва от теб, а отвън, опитвайки се да те завладее. Страхът идва от врага. Ти имаш дух на сила, дух на
любов и дух на себевладение. Затова казвай така: “Аз имам дух на сила, любов и себевладение.” Когато изповядваш това, то ще започне да надделява в живота ти.

вторник, 21 февруари 2012 г.

Измерител на любов

Любовта...не се засяга, не се раздразнява и не е злопаметна, не държи сметка за злото, което и е причинено (не обръща внимание на злото, което е изстрадала). /І КОРИНТЯНИ 13:5/ (според Разширената Библия)

Тук имаш един термометър на любов, който измерва, колко е гореща любовта ти! Много просто е да установиш, дали ходиш в любов или не. Когато започнеш да държиш сметка за злото, което са ти сторили, ти не ходиш в любов. Докато ходиш с Бога и стоиш пълен със Святия Дух, ти
няма да държиш сметка за зло.
През изминалите години, когато виждаха несправедливостта спрямо мен, хората казваха: “Не бих се примирил с това, не бих оставил
нещата така! Не и аз!” Просто си мълчах и никога не казах дума, усмихвах се и продължавах да се радвам. Не бих отделил време да отричам, дори ако биха обявили, че съм убил баба си! Бих продължил да казвам: “Алилуя! Слава на Бога!”
Предполагам, че и ти ходиш в любов спрямо тези, които постъпват зле към теб. Ако ходиш в любов независимо от незаслуженото страдание, ти ще постигнеш много след време! Въпреки това някои хора ще счетат това твое отношение за слабост.
Даже проповедници са ми казвали: “Трябва да е слабост в характера ти, че никога не се защитаваш.” Не, това е силната ми страна! Любовта никога не отпада. Аз просто отказвам да храня в сърцето си неприязън към когото и да
било.

Изповед: Аз съм човек на любовта. Затова не се обиждам, не се раздразнявам и не съм злопаметен. Не храня в сърцето си неприязън
към никого.