инж. Банко Пиронков, консултант по Фън Шуй
Вече е зима и температурата на околната среда се понижава; това налага човек да организира по подходящ начин пространството, което обитава през студените месеци от годината. Да създаде в дома си микроклимат, който да му донесе комфорт и топлота. На дневен ред е отоплението на жилищата и проблемите, свързани с него. Комфортът е една от целите на Фън Шуй, а подходящата температура е важен негов компонент.
Печката
Традиционно за българското жилище е отоплението с твърдо гориво. В стаите, в които живеем, печката трябва да бъде отдалечена от вратата, като определящо е мястото на комина. Не трябва да се забравя, че топлина отдават и кюнците, особено специално разработените с повишена околна повърхнина. Не трябва да се пренебрегват в никакъв случай противопожарните мерки, както и да се оставят малки деца сами около горяща печка.
Затопленото помещение трябва да се проветрява периодично, макар и за кратко. Това е задължително не само защото “ци” не обича застоял въздух, а и защото понякога при недобро изгаряне на въглищата се отделя въглероден окис, който е не по-малко опасен за нашето здраве от въглеродния двуокис. Краткото проветряване позволява подмяна на въздуха без загуба на топлина от предметите в помещението. Така пресният въздух се затопля по-бързо.
За да бъде отоплението ефективно, дограмата трябва да бъде добре уплътнена. Всеки, който си е построил къща, знае, че неизмазаните отвън тухлени стени “изсмукват” поне 15 на сто от топлината на помещението. Това се отнася и за неизолираните отвън стоманобетонни колони, греди, балконски плочи и др. подобни. Съвременните изисквания за енергийна ефективност налагат допълнително топлоизолиране на външните стени на сградите. Ползата от това е доказана статистически – повишена температура и намалени разходи за отопление.
В кухнята мястото на печката е от особена важност. Уредът, на който се приготвя храната за семейството, е в пряка връзка с хармонията и семейното благополучие. Печката и пространството около нея трябва да се поддържат чисти и подредени, а работещите на това място членове на семейството /в повечето случаи това е домакинята/ трябва да виждат лесно и без усилие кой влиза в кухнята. Ако това е неизпълнимо поради особеното разположение на кухненското оборудване, добре е на стената да се сложи огледало по такъв начин, че през него да се вижда кухненската врата. В близост до печката не трябва да са хладилникът или мивката, защото те са проявление на елемента „вода”, а печката е проявление на елемента “огън”. „Водата” гаси „огъня” в разрушителния цикъл на Петте елемента (У Син).
Газовите отоплителни уреди
Липсата на централна газификация дори в столицата изпраща използването на газови печки и котлони в графата на по-рядко употребяваните уреди. В кухнята газовият котлон може да служи и за отопление, но в жилищните стаи е почти неприложим. Газовата печка обикновено топли само от едната си страна, където е нагряващия панел, поради това е наложително да се слага колкото може по-близо до стената.
Газовите печки, както и обикновените, се отнасят към елемента “огън”. Това е много важно при хармонизацията на Петте елемента в помещението.
Радиаторите
Централното отопление в големите градове, локалните отоплителни системи или индивидуалните за помещения – всички те масово използват радиатора за отоплителен уред. Обикновено мястото му е под прозореца. За да се използва ефективно топлината му, трябва да се предприемат няколко прости стъпки.
Ако семейството не може да си позволи монтирането на нови съвременни прозорци, то трябва добре да уплътни старите. За отоплителния сезон трябва да се сложат такива завеси и пердета, които стигат само до перваза на прозореца. Радиаторът трябва да бъде изцяло открит. Няма никакъв смисъл той да бъде покрит до земята с красива завеса, а топлината му да отива нагоре по стъклата, а оттам – навън.
За съжаление, увлечението по радиаторните решетки довежда до намалено отопляване на помещението. Красивата радиаторна решетка може и да е произведение на изкуството, но ако трябва да й се наслаждаваме, облечени с палто, не трябва да очакваме “ци” да бъде в изобилие в тази стая. Ако старите радиатори са запушени, по-добре е с влагане на малко средства да ги смените с нови – алуминиеви. При тях качеството е несравнимо, не ръждясват, ребрата им са проектирани така, че насочват затопления въздух навътре в помещението и използват ефективно топлината на горещата вода.
Фън Шуй препоръчва радиаторите да бъдат боядисани в тъмни цветове, защото така ще имат по-голямо топлинно излъчване. Ако в жилището централното топлоподаване става все по-слабо, както вече е в повечето български домове поради увеличаващия се брой изключени от системата радиатори и намалена температура на входящата от централата гореща вода, за по-голям ефект може да се сложи топлоизолирано алуминиево фолио до стената.
Няма коментари:
Публикуване на коментар